Wybór terapeuty

Warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego terapeuty, rodzaju i nurtu terapii 다운로드.

Na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego i dobrego specjalisty?

2. Kwalifikacje terapeuty

Terapeuta nie powie Ci jakie będą efekty terapii ze 100%-ową pewnością. Nie obieca, że objawy z którymi się zgłaszasz ustąpią.

Oczywiście obie strony powinny do tego dążyć, ale efekt jest zbyt wieloczynnikowy, by jakikolwiek specjalista był w stanie dokładnie o przewidzieć.

Czego można dowiedzieć się od psychoterapeuty przed rozpoczęciem psychoterapii a czego nie może Ci powiedzieć?

W czasie rozmów wstępnych możesz dowiedzieć się, jak psychoterapeuta rozumie Twój problem, czy  jest w stanie Ci pomóc i czy podejście, w którym pracuje jest odpowiednie do zgłaszanego problemu. W innym przypadku poleci Ci osobę lub miejsce bardziej odpowiednie dla Twoich potrzeb.

Dowiesz się także, jak będzie przebiegała psychoterapia i w jaki sposób możesz wpłynąć na jej efekt końcowy. Terapeuta uprzedzi również o trudnościach, które możesz napotkać.

Wiele osób zgłasza się do terapeuty z pytaniem jak coś osiągnąć, jak dokonać pożądanej zmiany. Terapeuta nie odpowie na te pytania, ale w toku psychoterapii możesz sam dojść do tego przy jego pomocy.

Terapeuta powie Ci także o swoich kwalifikacjach, doświadczeniach. Niewiele ujawni ze swojego życia prywatnego, co najwyżej podstawowe dane.