Rozmowa z psychologiem

Jak wygląda spotkanie z psychologiem?

Zdecydowałeś się na rozmowę z psychologiem. Zastanawiasz się jak ona będzie wyglądać. Przywołujesz w myślach obrazy z filmów, opisy z książek i własne wyobrażenia na temat psychologii i psychologów. Prawdopodobnie odczuwasz różne emocje przed wizytą w gabinecie. Być może jesteś zaciekawiony nową sytuacją a jednocześnie czujesz niepokój.
Emocje, które przeżywasz są naturalne w tej sytuacji. Zamierzasz zaprosić kogoś do swojego wewnętrznego świata.

Podczas pierwszego spotkania ustalane są zasady Waszych kontaktów (dzień, godzina, czas trwania spotkań, zasady poufności i dyskrecji). Poznajecie się wzajemnie.

Psycholog zadaje pytania dotyczące sprawy, z którą się zgłosiłeś. Ty również możesz pytać o wszystko, co jest dla Ciebie niezrozumiałe i co chciałbyś wiedzieć. Im więcej dowiesz się jak będą przebiegały Wasze rozmowy, tym mniejszy będzie Twój niepokój. Ty decydujesz, co mówisz i jak bardzo się odsłaniasz.

Pewne sprawy wymagają czasu i poznania się obu stron. Tylko w ten sposób jest możliwe zbudowanie relacji, która opiera się na zaufaniu.

Kontakty z psychologiem w szkole nie wymagają zgody rodziców. Jeśli jednak z ważnych powodów psycholog będzie chciał spotkać się z Twoimi rodzicami, by porozmawiać, zrobi to w porozumieniu z Tobą. Zgodnie z zasadą poufności nie przekaże rodzicom tego, o czym rozmawialiście. Przekaże Ci z jakich powodów chce się spotkać z rodzicami i wspólnie ustalicie, co i jak zostanie powiedziane.

Psycholog może zapoznać nauczyciela z Twoją sytuacją tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę. Najczęściej dzieje się to w sytuacjach, gdy chcesz, by psycholog pośredniczył w Twoich kontaktach z nauczycielami.