Pierwsza wizyta u ginekologa

To nic strasznego!

Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa jest wyjątkowym i ważnym wydarzeniem w życiu każdej kobiety. Na pierwszą wizytę do ginekologa kobieta powinna się wybrać najpóźniej po rozpoczęciu współżycia. Warto podkreślić, że powinna to zrobić wcześniej jeśli pojawią się jakieś niepokojące dolegliwości np 안드로이드 아두이노 다운로드. podczas miesiączki lub infekcje.

Podczas takiej wizyty dużo się rozmawia o życiu, uczuciach, okresie dojrzewania, ciele i zmianach, które w nim zachodzą. Przeprowadzenie tego wywiadu zajmie lekarzowi najwięcej czasu. Jeśli zaufasz specjaliście, podziel się własnymi uczuciami i emocjami oraz otwarcie opowiedz o dolegliwościach, które były powodem zgłoszenia do poradni 워터보이즈 다운로드. Połowę danych wystarczających do prawidłowego rozpoznania stanowi dokładnie przeprowadzony wywiad lekarski W przypadku, gdy jesteś niepełnoletnia, lekarz rozpocznie od rozmowy z Tobą i osobą towarzyszącą, np. matką, od której można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące wywiadu rodzinnego. W dalszej części rozmowy osoba towarzysząca może opuścić gabinet, tak, abyś bez skrępowania mogła porozmawiać z ginekologiem o delikatnych kwestiach 다운로드.

W pierwszej kolejności lekarz powinien uzyskać informacje o głównych dolegliwościach i problemach będących powodem zgłoszenia się na wizytę.

Następnie zada pytania na temat: schorzeń występujących w przeszłości, przebytych zabiegów operacyjnych, występowania alergii oraz przyjmowanych leków 우주쇼에 어서오세요 다운로드.
W wywiadzie szczegółowym znajdą się pytania dotyczące wystąpienia miesiączki:
  • wiek, w którym wystąpiła pierwsza miesiączka;
  • data ostatniej miesiączki oraz upewnienie się, czy była ona typowa;
  • charakter krwawień: częstość i obfitość, długość cyklu, ile dni trwa krwawienie, czy występują krwawienie międzymiesiączkowe;
  • dolegliwości związane z pojawieniem się miesiączki: charakter i nasilenie bólu; występowanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego

W dalszej części rozmowy lekarz spyta czy rozpoczęłaś współżycie płciowe oraz czy aktualnie osobą aktywną seksualnie

To tylko badanie!

Aby uzyskać dokładne dane lekarz zmierzy Twój wzrost i wagę, zmierzy ciśnienie krwi, zbada serce i węzły chłonne w szyi, pod pachami, na brzuchu i w okolicach miednicy, zupełnie jak podczas badania u pediatry.
Następnie oceni wygląd piersi, wielkość, barwę skóry oraz ewentualne deformacje i wciągnięcia skóry. Samo badanie piersi polega na delikatnym ich ugniataniu palcami oraz lekkim ściśnięciu każdej brodawki, żeby sprawdzić, czy nie wypływa z niej wydzielina 다운로드. Dodatkowo lekarz bądź położna powinni poinstruować Cię jak samodzielnie przeprowadzić badanie piersi. Jeżeli tego nie zrobią, zapytaj!

Pierwsze badanie ginekologiczne może powodować stres oraz wywoływać strach. Pomoce wizualne w postaci modeli bądź plakatów mogą Ci móc zrozumieć  budowę anatomiczną oraz zachęcić do zadawania pytań. Pamiętaj, że badanie w każdym momencie może zostać przerwane, jeśli tylko wyrazisz taką chęć 존윅 3 자막 다운로드.

Badanie ginekologiczne rozpoczyna się od oglądania narządów płciowych zewnętrznych. Później, jeżeli zaczęłaś współżycie, lekarz założy do pochwy mały jałowy wziernik ginekologiczny, aby uwidocznić szyjkę macicy i  pobrać rozmaz cytologiczny 박인희 노래. Następnie lekarz palpacyjnie zbada macicę i jajniki. W przypadku dziewczynek bądź kobiet, będących dziewicami, badanie wewnętrzne można wykonać przy użyciu jednego palca, bądź przez odbytnicę.

Jak często do ginekologa?

Wizyty u ginekologa mogą Cię stresować, ale unikanie ich może mieć fatalne skutki 제5인격 pc 다운로드.

Według zaleceń do ginekologa powinnaś chodzić raz do roku, nawet gdy nic Ci nie dolega. To tylko rutynowe badanie. 

Wizyty u ginekologa mogą Cię stresować, ale unikanie ich może mieć fatalne skutki. Według zaleceń do ginekologa powinnaś chodzić raz do roku, nawet gdy nic Ci nie dolega. To tylko rutynowe badanie. Wiele chorób, w początkowym stadium jest dla nas całkowicie niezauważalne, a lekarz może szybko je wychwycić 썸바디 다운로드. Pamiętaj, że wczesna diagnoza, może uratować Cię przed poważnymi konsekwencjami np. operacją.

Pamiętaj! Cytologia!

W profilaktyce raka szyjki macicy, bardzo ważne jest regularne wykonywanie cytologii 다운로드.

Zgodnie z zaleceniami, u kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego, zaleca się pobranie rozmazu cytologicznego pomiędzy 18-21 rokiem życia.

W przypadku kobiet aktywnych seksualnie, pierwsze badanie cytologiczne powinno się wykonać do 3 lat od rozpoczęcia życia seksualnego. Kiedy powtórzyć? Cytologia w Polsce zalecana jest co trzy lata, o ile badanie nie wykaże nic podejrzanego.