Kto tworzy kampanię NIE BÓJ SIĘ PSYCHIATRY?
psychiatrzy dorosłych, psychiatrzy dzieci i młodzieży, seksuolodzy, psychologowie, ginekolodzy, pedagodzy
TWÓRCY KAMPANII

dr n. med. Justyna Holka-Pokorska
Współpracuje z Instytutem Psychiatrii i Neurologii, gdzie jest zatrudniona jako adiunkt w III Klinice Psychiatrii. W związku ze swoim wieloletnim zaangażowaniem w pomoc rodzicom oraz przyszłym rodzicom, stworzyła Poradnię Psychiatrii Płci i Rodzicielstwa dedykowaną osobom z problemami psychiatrycznymi związanymi z rodzicielstwem lub niepłodnością. Jako seksuolog współpracuje z Centrum Terapii Lew-Starowicz oraz prowadzi własny gabinet seksuologiczno-psychiatryczny “Seksomnia”.
Autorka pięćdziesięciu prac naukowych oraz rozdziałów w publikacjach zbiorowych z zakresu psychiatrii, seksuologii oraz psychoterapii.
Z potrzeby propagowania wiedzy dotyczącej zdrowia psychicznego i seksualnego, opartej na dowodach naukowych, a nie stereotypach i przesądach, stworzyła społeczną kampanię edukacyjną „Nie bój się psychiatry” finansowaną z Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Celem kampanii jest profilaktyka zdrowia psychicznego i seksualnego, budowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii oraz profesjonalistów zajmujących się problemami zdrowia psychicznego i seksualnego, a także zachęcanie młodzieży i jej opiekunów do poszukiwania odpowiedniej pomocy w sytuacjach kryzysu.
Wspólnie z mężem wychowuje nastolatkę i czterolatka, dzięki którym codziennie doświadcza radości „kreatywnego rodzicielstwa”.

Jestem specjalistą psychiatrii dorosłych i specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży. Obecnie jestem zatrudniona w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Z tą placówką jestem związana od kilkunastu lat, współpracując z Samodzielną Pracownią Farmakoterapii oraz Oddziałem Leczenia Zespołów Abstynencyjnych. Jestem także konsultantem w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornej, gdzie brałam udział w tworzeniu ogólnopolskiego programu skoordynowanej opieki dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.
Zajmuję się diagnozą i terapią chorób i zaburzeń psychicznych, głównie zaburzeń psychotycznych, chorób afektywnych, chorób otępiennych a także zaburzeń występujących w wieku rozwojowym. W projekcie „Nie bój się psychiatry” realizowałam część, dotyczącą zaburzeń odżywiania się. Chciałabym aby informacje zawarte w stworzonym przeze mnie rozdziale Poradnika dla Rodziców pomogły rodzinom osób chorujących w zrozumieniu tych zaburzeń, przybliżyły dostępne metody leczenia oraz wyposażyły we wskazówki jak postępować w przypadku zauważenia niepokojących symptomów u swoich dzieci.
Wspólnie z mężem, wychowujemy dwoje dorastających nastolatków.

dr Katarzyna Waszyńska
Psycholog, seksuolog kliniczny (certyfikat Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego), specjalista w zakresie edukacji seksualnej (certyfikat Instytutu Zdrowia Seksualnego Towarzystwa Rozwoju Rodziny), specjalista w zakresie terapii stresu pourazowego (certyfikat Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego), doradca w problemach małżeńskich i rodzinnych (certyfikat Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego), kierownik Pracowni Promocji Zdrowia i Psychoterapii na WSE UAM w Poznaniu oraz specjalności socjoterapia i promocja zdrowia. Współpracuje z Uniwersytetem Humanistycznospołecznym SWPS w ramach projektów Strefa Młodzieży, Strefa Psyche, Spotkania z Nauką. Od wielu lat prowadzi szkolenia i warsztaty dla rodziców, nauczycieli oraz młodzieży 다운로드.
Współpracuje z ośrodkami telewizyjnymi w Warszawie, w ramach programów publicystycznych i edukacyjnych.
Działalność kliniczną terapeutyczną: terapia indywidualna oraz terapia par w Poznaniu prowadzi od 1997 roku.

Dr n. med. Marlena Sokół-Szawłowska
Autorka i współautorka około 50 publikacji z dziedziny psychiatrii, wcześniej zdrowia publicznego (rozprawa doktorska nt. wpływu stresu w okresie rozwojowym na funkcjonowanie w dorosłości). Pracowała w kilku prestiżowych ośrodkach w kraju, odbyła staże w Anglii. Kilka lat temu zapoczątkowała w Polsce działanie EAAD- stowarzyszenia przeciwdziałającego depresji i samobójstwom. Jest aktywnym członkiem PTP, propagatorką wiedzy o zdrowiu psychicznym w mediach. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń afektywnych. Pacjenci cenią jej zaangażowanie, co wyrazili nagrodami zaufania do lekarza. Aktualnie pełni funkcję Kierownika Poradni Przyklinicznej w IPiN w Warszawie. Jej zdaniem spersonalizowana psychoedukacja to jeden z kluczowych obszarów dobrej relacji lekarz- pacjent. Prywatnie razem z mężem wychowuje córkę Gabrielę i syna Franciszka.

dr Andrzej Silczuk
Dd 12 lat pracuje w zawodzie, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytety Jagiellońskiego, Collegium Medicum. Od 10 lat zatrudniony w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Pracował w Zespole Profilaktyki i Leczenia Uzależnień. W codziennej praktyce zajmuje się psychiatrią, a w szczególności współwystępowaniem zaburzeń psychicznych z uzależnieniami i nałogami, w tym nałogami behawioralnymi 다운로드. Zwolennik i praktyk teorii, że profilaktyka uzależnień zastosowana wśród dzieci i młodzieży chroni przyszłą populację dorosłych przez rozwojem tych zaburzeń. Pracuje w IPIN oraz Centrum Psychiatrii i Psychoterapii Mała Łąka w Warszawie.

dr n. zdr. Jacek Kurpisz
Jestem psychologiem praktykiem, nauczycielem akademickim oraz badaczem ludzkiej seksualności. Na co dzień pracuję w Samodzielnej Pracowni Psychologii Klinicznej w Katedrze i Klinice Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jednym z obszarów mojej działalności jest poradnictwo seksuologiczne dorosłych i młodzieży. W niniejszej publikacji jestem współautorem dwóch rozdziałów, dotyczących edukacji seksualnej oraz przeciwdziałaniu seksualizacji młodzieży. Pisząc oba teksty staraliśmy się naświetlić najczęściej pojawiające się w toku rozwoju dzieci i młodzieży problemy, przed którymi stają wszyscy rodzice, a które dotyczą sfery seksualności. W naszym kraju są to wciąż tematy trudne, niechętnie podejmowane i nierzadko błędnie rozumiane. W takiej sytuacji największymi poszkodowanymi stają się niestety nasze własne dzieci i podopieczni 유튜브 영화 대여 다운로드. W naszych tekstach zaproponowaliśmy pewne sposoby rozumienia rozwoju seksualnego i reagowania dla rodziców, które będąc jednocześnie zgodnymi ze współczesną wiedzą i spójnymi z aktualnymi warunkami społecznymi, pozwalają jednocześnie wspierać młodych ludzi w ich całościowym rozwoju. Jesteśmy przekonani, że nasze wskazówki będą w tym Państwu pomocne.

Dr Katarzyna Sadowska
Pracuje w III Klinice Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
W pracy zawodowej szczególnie chętnie zajmuję się diagnostyką i leczeniem zaburzeń psychicznych u osób dorosłych, interesuje mnie poszukiwanie związków pomiędzy podatnością osobowościową pacjenta a czynnikami zewnętrznymi mogącymi wpływać na wystąpienie objawów.
W poradniku dla rodziców z przyjemnością opracowałam rozdział dotyczący diagnostyki, leczenia i profilaktyki zaburzeń psychotycznych. Uważam, że problematyka ta jest niezwykle ważna dla rodziców adolescentów i młodych dorosłych co najmniej z trzech powodów: po pierwsze zaburzenia te często rozpoczynają się właśnie w tej grupie wiekowej, po drugie – budzą one duży niepokój pacjenta i jego bliskich, ponieważ mogą wiązać się z czasową utratą kontroli nad własnym umysłem, emocjami i zachowaniem, a po trzecie – dysponowanie podstawową wiedzą w tym zakresie pozwala zredukować lęk i podjąć racjonalne decyzje o leczeniu oraz profilaktyce psychoz.

Mgr Justyna Dworczyk
Trener i coach certyfikowany przez International Coaching Community z kilkunastoletnim doświadczeniem w treningu oraz edukacji dorosłych.
Psychoterapeuta w trakcie szkolenia w Podyplomowym Studium Psychoterapii oraz Studium Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji, ośrodka posiadającego rekomendację Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz atest Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Prowadzi Gabinet Wsparcia i Pomocy Psychologicznej przy Akademii Teatralnej w Warszawie.
Realizuje staż kliniczny w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie na oddziale zaburzeń depresyjnych i lękowych.
Wykładowca akademicki, doktorantka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej.
Prowadzi grupy rozwojowe, grupy wsparcia, grupy dla par, dla rodziców oraz psychoterapię indywidualną w podejściu psychodynamicznym.

Absolwent I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie (2004). W latach 2002 i 2003 odbywał staże kliniczne w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu w Heidelbergu. W latach 2006 – 2010 pracował w Ogólnopolskiej Lekarskiej Przychodni Specjalistycznej Towarzystwa Rozwoju Rodziny w Warszawie.
Poza Centrum Terapii Lew-Starowicz, pracuje w III Klinice Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (od 2006 roku). Od 2014 r. jest Kierownikiem Oddziału Leczenia Pierwszych Objawów Psychozy i Zapobiegania Nawrotom.
Pierwszy w Polsce specjalista medycyny seksualnej (FECSM) afiliowany przez European Union of Medical Specialists. W 2008 obronił pracę doktorską na temat zaburzeń seksualnych u pacjentów hemodializowanych. W 2015 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego. Jego ostatnie projekty badawcze dotyczą neurobiologicznych uwarunkowań hiperseksualności.
Od kilku miesięcy pełni funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Prof. dr hab. n. med. Paweł Mierzejewski
Ekspert z zakresu diagnostyki i farmakoterapii zaburzeń psychicznych 다운로드.
Od 2017 pełni funkcję Dyrektora ds. Strategii i Rozwoju Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Od kilkunastu lat związany z Zakładem Farmakologii i Fizjologii Układu Nerwowego IPiN, gdzie od wielu lat prowadzi badania nad nowymi preparatami w terapii zaburzeń psychicznych. Kieruje krajowymi i międzynarodowymi projektami badawczymi. Wieloletni nauczyciel akademicki, opiekun kilku doktoratów. Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w latach 2013-2014 członek Zarządu Warszawskiego Oddziału PTP, od 2013 roku członek zarządu Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami, od 2016r. Przewodniczący Sekcji Psychiatrii Biologicznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
W latach 2004-2005 stypendysta Fogarty’ego, University of Michigan, USA, przez wiele lat współpracował z University of Michigan.
AUTORZY TEKSTÓW

Dr Małgorzata Normantowicz-Zakrzewska
Specjalistka psychiatra i seksuolog. Od kilkunastu lat pracuje w Oddziale Psychiatrii Sądowej w Poznaniu jako biegła sądowa. Prowadzi ambulatoryjną praktykę lekarską psychiatryczno-seksuologiczną. Współpracuje z Fundacją „Tak Po Prostu”, która zajmuje się pomocą dzieciom z domów dziecka zbudować podmiotowość, przed wkroczeniem w dorosłość.
Koordynatorka projektu, dotyczący przeciwdziałaniu agresji u dzieci przebywających w instytucjach.
W swojej pracy najbardziej interesuje ją konstruktywne pokonywanie negatywnych scenariuszy życiowych oraz wychodzenia z kryzysów.
Zwolenniczka wspomagania terapii psychiatrycznej i psychologicznej aktywnością fizyczną oraz zdrowym żywieniem.
Wspólnie z mężem wychowuje nastolatkę i czterolatka, dzięki którym codziennie doświadcza radości „kreatywnego rodzicielstwa”.

Dr Anna Rowicka
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 아더 크리스마스 더빙 다운로드. Obecnie odbywa specjalizację z zakresu psychiatrii dorosłych w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jest zatrudniona w Oddziale Terapii Lęku, Depresji i Zaburzeń Snu III Kliniki Psychiatrii. Szkoli się w dziedzinie psychoterapii psychodynamicznej w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie.
Prezes fundacji „Przestrzeń Terapeutyczna”, oferującej bezpłatną i niskopłatną psychoterapię.
Propaguje indywidualne podejście do każdego pacjenta, z uwzględnieniem jego dynamiki psychicznej oraz kontekstu społecznego.
W projekcie „Nie bój się psychiatry” opracowała materiały psychoedukacyjne na temat uwarunkowań pomocy psychoterapeutycznej oraz rodzajów psychoterapii.

Dr Karolina Stelmaszyk
Lekarz medycyny, absolwentka Wydziału Wojskowo Lekarskiego w Łodzi. Obecnie jest zatrudniona jako rezydentka w Oddziale Terapii Zaburzeń Depresyjnych, Lękowych i Zaburzeń Snu III Kliniki Psychiatrii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Szczególnie interesuje się zaburzeniami lekowymi u młodych dorosłych. W pracy psychiatry najbardziej ceni sobie bezpośredni kontakt z pacjentami
W kampanii “Nie bój się psychiatry” opracowała materiały psychoedukacyjne na temat zaburzeń snu u młodzieży. Jej celem było zwrócenie uwagi młodych osób, że problem zaburzeń snu może stać się powszechny w przypadku braku przestrzegania zasad higieny snu. Opisane postępowanie oraz metody radzenia w przypadku zaburzeń snu mogą stać się wskazówką, co robić dalej, w przypadku gdy objawy się już pojawią.

Dr Anna Skoczek
Lekarz medycyny, zatrudniona jako rezydentka III Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii, gdzie kontynuuje specjalizację z psychiatrii 다운로드. Ukończyła kierunek lekarski na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz studia podyplomowe na kierunku Psychosomatyka i Somatopsychologia na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W swojej pracy interesuje się tematyką zaburzeń depresyjno-lękowych oraz powiązaniami pomiędzy psychiką, a ciałem. W kampanii „Nie bój się psychiatry” stworzyła materiały psychoedukacyjne na temat objawów lękowych, zaburzeń psychosomatycznych oraz metod radzenia sobie z nimi.

Mgr Anna Wójs-Ziarko
Psycholog z wieloletnim doświadczeniem z zakresu psychologii biznesu. Ukończyła kierunek psychologii klinicznej Uniwersytetu SWPS na kierunku Psychologii Klinicznej. Od kilku kształci się i pracuje w dziedzinie psychologii klinicznej i psychoterapii. Doświadczenie kliniczne zdobywała w Oddziale Dziennym Psychologii Rozwoju Człowieka Szpitala Pediatrycznego WUM-u przy ul Żwirki i Wigury, Poradni Zdrowia Psychicznego Szpitala MSWiA w Warszawie, poradni Vertimed oraz Fundacji „Razem”. Współprowadziła grupy terapeutyczne dla osób z zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi, psychotycznymi. Ma doświadczenie z zakresu psychoedukacji rodzin oraz z zakresu doradztwa zawodowego. Aktualnie odbywa szkolenie z zakresu terapii systemowej, rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Ukończyła także I stopień kursu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Właśnie to podejście jest jej bliskie w zakresie pomocy, udzielanej pacjentom w sytuacjach kryzysowych.
W projekcie „Nie bój się psychiatry” opracowała materiały psychoedukacyjne na temat agresji w grupie rówieśniczej na przykładzie adolescentów 스페셜 솔져 다운로드.
Prywatnie mama dwóch synów: osiemnastolatka i jedenastolatka.

Dr n. med. Alina Krychowska-Ćwikła
Specjalistka ginekolog-położnik. Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie zatrudniona w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, jako wykładowca. Jej zainteresowania naukowe związane są z ginekologią dziecięcą i dziewczęcą oraz zakażeniami w położnictwie i ginekologii. Jako wykładowca zajmuje się tematyką badań naukowych w położnictwie, oraz opieką specjalistyczną w ginekologii Redaguje dział „Nauka i Dydaktyka” w kwartalniku „Położna. Nauka i Praktyka”. Promotorka prac magisterskich z zakresu: zakażeń w położnictwie i ginekologii, chorób przenoszonych drogą płciową, niepłodności i rozrodu wspomaganego oraz ginekologii dziecięcej i dziewczęcej.

Dr Aleksandra Górecka
Lekarz rezydent w Oddziale Terapii Depresji, Lęku i Zaburzeń Snu III Kliniki Psychiatrii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jako psychiatra przyjmuje także pacjentów w ramach praktyki ambulatoryjnej. Uczestniczka szkolenia z psychoterapii w nurcie psychodynamicznym w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. W kampanii „Nie bój się psychiatry” zajęła się tematyką, dotyczącą wyboru rodzaju pomocy w zależności od indywidualnych potrzeb, wychodząc naprzeciw wątpliwościom, pojawiającym się przed zgłoszeniem się do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego xprivacy. W jej ocenie posiadanie rzetelnej wiedzy na temat uwarunkowań zdrowia psychicznego, może pozwolić na weryfikację stereotypów, dotyczących chorób psychicznych oraz specjalistów z tego zakresu.

Mgr Edyta Skorupska
Obecnie zatrudniona jako psycholog szkolny w VI LO im. T. Reytana w Warszawie. Od trzynastu lat pracuje w różnych placówkach z dziećmi i młodzieżą. Ukończyła Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Instytucie Psychologii Zdrowia PTP oraz szkolenie z zakresu profilaktyki i terapii uzależnień behawioralnych organizowane przez Fundację ETOH. Obecnie słuchaczka Podyplomowych Studiów Trenerów Biznesu Oświaty i Administracji prowadzonych przez SWPS i Laboratorium Psychoedukacji. W projekcie „Nie bój się psychiatry” przygotowała materiały dotyczące problemów, z którymi można zgłaszać się Prywatnie mama jedenastolatki.

Mgr Tomasz Bednarczyk
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Posiada ponad 7-letnie doświadczenie zawodowe. Z Instytutem Psychiatrii i Neurologii związany od 2013 r. Radca prawny wykonujący aktywnie zawód, wpisany na listę prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Egzamin radcowski zdany z wyróżnieniem, z 2 lokatą w Warszawie (ex aequo). Świadczy bieżącą obsługę prawną na rzecz Instytutu oraz reprezentuje go w sporach sądowych i sporach przed organami administracji.